RSS
Kısa İyidir taşındı!! Bir süredir blog olarak devam ettiğimiz çalışmalarımıza artık www.kisaiyidir.net adresinde daha geniş içerikli bir portal olarak devam ediyoruz. Orada görüşmek üzere!!

Türkiye Psikiyatri Derneği Kısa Film Yarışması Sonuçlandı


Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘Aklın Halleri’ temalı 1. Kısa Film Yarışması sonuçları açıklandı.

(21 Ekim 2010) Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) Kısa Film Yarışması için başvuruda bulunan 96 film, seçici kurul tarafından önce 25’e indi, ardından jürinin değerlendirmesinden geçerek dereceye giren filmler açıklandı. Filmlere ödülleri ise 5–9 Ekim 2010 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilen 46. Ulusal Psikiyatri Kongresi sırasında verildi.

Birincilik ödülünü kurmaca türünde, yönetmen Serhat Karaaslan'ın çektiği ve 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Kısa Film kategorisinde Dijital Film Akademisi Ödülü'nü Teneke filmi ile paylaşan'Bîsqîlêt' (Bisiklet) alırken, ikincilik ödülü ise Fırat Yavuz ve Seren Gel'in yönetmenliğindeki 'Dut Zamanı' ve Nurullah Dinçer'in belgesel kategorisindeki 'Özgürlüğe Mahkum'adlı filmler arasında paylaştırıldı.

Jüri üçüncülük ödülüne ise Ayşegül Yadigar'ın 'Güneşin Karanlığı' adlı filmi layık gördü. Ayrıca Egemen Adak ve Hira Selma Kalkan tarafından çekilen 'İnsanın Deli Dediği'adlı belgesel film, jüri özel ödülünü aldı.

Seçilen ve ödül alan filmlerin farklı kentlerinde gerçekleştirilecek toplu gösterimlerle halkla buluşturulması da planlanıyor. Bu sayede, filmlerin sadece yarışma sınırları içinde kalmadan, daha geniş kitlelere ulaşması ve seyircilerde belli bir bilinç yaratması hedefleniyor. Önümüzdeki aylarda İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Eskişehir gibi birçok şehirde toplu gösterimler düzenlenecek.

Gelecek yıl kısa film yarışmasının Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından bir ‘kısa film festivaline’ dönüştürülmesi, yarışma dışında sinema ve psikiyatri ile ilişkili söyleşiler, paneller düzenlenmesi de gündemde.

TPD 1. Kısa Film Yarışması Sonuçları

1. lik Ödülü
Filmin Adı: Bîsqîlêt (Bisiklet)
                     Türü: Kurmaca
                     Yönetmen: İ. Serhat Karaaslan

2. lik Ödülü
Filmin Adı: Dut Zamanı – Dema Tûya
                     Türü: Kurmaca
                     Yönetmen: Fırat Yavuz - Seren Gelve
                     Filmin Türü: Özgürlüğe Mahkum

       Türü: Belgesel
       Yönetmen: Nurullah Dinçer
 
3. lük Ödülü Filmin Adı:Güneşin Karanlığı
      Türü: Kurmaca
      Yönetmen: Ayşegül Yadigar Güneşin Karanlığı
 
Jüri Özel Ödülü:   Filmin Adı: İnsanın Deli Dediği
            Türü: Belgesel
            Yönetmen: Egemen Adak – Hira Selma Kalkan
 

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Verilen tarihlerde bir yanlışlık yok mu ?

Yorum Gönder

İzleyiciler

 
Copyright 2009 Kısa İyidir. Tüm hakları saklıdır.
Blog içerisindeki hiçbir yazı -festival ve yarışma duyuruları hariç- izin alınmadan ve kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
by Heval Hazal Kurt